Urmareste-ne pe
TV Mania

Tot ce merită să știi despre televiziune

Logo_Minsk

TVR va difuza în direct Jocurile Europene de la Minsk. Care este programul transmisiunilor

20 June 2019

Vara plină de evenimente sportive continuă la Televiziunea Română. În această perioadă, pe lângă meciurile Campionatului European de Fotbal U21, telespectatorii vor putea vedea tot la TVR, în direct şi în exclusivitate, Jocurile Europene de la Minsk, care se desfăşoară în intervalul 21-30 iunie. Iată programul competiţiilor. 

Pe parcursul celor 10 zile de întreceri, în intervalul 21-30 iunie, Televiziunea Română a programat peste 100 de ore de transmisiuni, majoritatea în direct la TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR HD şi TVR Moldova. Pentru telespectatori, jurnaliştii TVR vor comenta întrecerile de atletism, baschet 3×3, badminton, box, ciclism, fotbal pe plajă, gimnastică – artistică, aerobică, acrobatica, trampoline și ritmică, judo, kaiac-canoe, lupte – feminin, libere și greco-romane, sambo, tenis de masă, tir sportiv și tir cu arcul.

8 dintre cele 15 probe sportive vor conta pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din anul 2020 (ciclism şosea şi pistă, judo, atletism, karate, badminton, iar pentru tenis de masă, tir şi tir cu arcul, calificările vor fi directe, prin acordarea de locuri cota). Pentru judo şi box, competitia de la Minsk va fi asimilata campionatelor europene.

La cea de-a doua ediţie a Jocurilor Europene, România va participa cu o delegație formată din 123 de sportivi, care vor concura la toate cele 15 sporturi și discipline sportive din program.

Ambele ceremonii, atât de deschidere, cât şi de închidere, vor fi transmise în direct şi în exclusivitate de TVR. Vineri, 21 iunie, TVR 1 şi TVR HD vor transmite ceremonia de deschidere, de la ora 22.00. Ceremonia de închidere a Jocurilor Europene de la Minsk 2019 va fi difuzată la TVR 2, duminică, 30 iunie, de la ora 22.00.

Jocurile Europene reprezintă un eveniment multi-sportiv internaţional organizat de Asociaţia Comitetelor Europene Olimpice pentru atleţii europeni, iar prima ediţie a avut loc în vara anului 2015 în capitala Azerbaidjanului, Baku.

„ Team România a plecat la Minsk cu gândul de  mai face un pas, direct sau indirect, spre Jocurile Olimpice  de la Tokyo de anul viitor. Pentru fiecare tricolor este o ocazie de a se întrece cu elita continentală, de a acumula experienţă şi de a vedea unde se află în ierarhia anului preolimpic . Campioana europeană la puşcă aer comprimat, Laura Coman, atleta Florentina Iusco, gimnaştii de la aerobic, Eliza Samara sau Ovidiu Ionescu la tenis de masa, Andreea Chiţu (medaliată cu aur în urmă cu 4 ani la Baku) şi Corina Ştefan la judo, sunt doar  o parte dintre sportivii de la care aşteptările sunt mari', a spus Monica Bucur.

Programul transmisiunilor TVR, în direct, de la JOCURILE EUROPENE MINSK 2019

Vineri, 21 iunie

    09.00-10.00 –  Baschet 3X3 F  ROM-GER şi HUN-CZE     TVR HD
    14.30-15.30 –   Baschet 3X3  M  SRB-AND şi ROM-POL    TVR HD
    22.00-00.35 –     Ceremonia de deschidere                            TVR1+TVR HD

Sâmbătă, 22 iunie

    10.00-11.45 – Tenis de masă          M/F simplu                TVR 1
    10.30-14.00 – Judo Calif M 60,63, F 48,52,57                  TVR HD
    14.45-16.00 – Tir Puşcă AC 10 m Mixt, Finala                  TVR 3
    14.00-19.00 – Gimnastica Rit/Acrob, Finala                     TVR 2
    16.00-17.00 – Baschet 3X3, M POL-SRB şi ROM-AND    TVR HD
    17.00-19.10 – Judo, Finale                                                  TVR HD
    18.00-19.00 – Baschet 3X3, M SRB-ROM                         TVR HD
    19.05-21.00 – Tenis masă, M simplu                                 TVR HD

Duminică, 23 iunie

    10.00-11.30 – Tenis masă mixt calificări                          TVR HD
    10.30-14.00 – Judo, Calificări M73,81 F 63,70                 TVR HD
    11.30-14.30 – Baschet 3×3 M,F Calificări                          TVR HD
    14.00-19.15 – Gimnastică Ritm/Acrob., Finale                 TVR 2
    17.00-18.55 – Judo, Finale                                                   TVR 1+TVR HD
    19.15-21.00 – Tenis masă M/F, Tur 2                                 TVR HD

Luni, 24 iunie

    10.00-11.30 – Tenis masă mixt, Sferturi                       TVR 1
    11.30-13.00 – Atletism (înregistrare din 23.06)            TVR HD
    13.00-15.00 – Tir puşcă AC M/F Finale                        TVR HD
    15.00-16.30 – Baschet 3×3, Sferturi                               TVR HD
    17.00-19.10 – Judo, Finale                                              TVR 3
    18.00-19.40 – Baschet 3×3, Semifinale                         TVR HD
    19.00-20.55 – Gimnastica, Finale                                   TVR HD
    19.50-21.55 – Baschet 3×3, Finale                                  TVR HD

Marţi, 25 iunie

    10.00-11.30 – Tenis de masă mixt, Semifinale                TVR 1
    10.30-14.35 – Judo echipe mixt, Calificări                       TVR HD
    14.00-17.35 – Canoe sprint, Semifinale                            TVR 2
    14.20-16.20 – Atletism, sferturi                                          TVR HD
    16.00-18.15 – Judo, Finale                                                  TVR HD+TVR 3
    18.00-20.10 – Tenis masă mixt, Finale                              TVR 1
    18.15-19.20 – Lupte libere M Semif +Finale                     TVR HD
    19.00-20.55 – Gimnastică M/F Aerob, Finale                   TVR HD
    19.30-20.30 – BOX, sferturi

Miercuri, 26 iunie

    10.00-11.50 – Canoe sprint, Finale                                              TVR 2
    10.00-14.00 – Tenis masă M/F, Semifinale                               TVR HD
    14.00-16.45 – Fotbal pe plaja POR-ROM şi ITA-RUS                 TVR HD
    16.00-20.20 – Tenis masă M/F, Finale                                        TVR 1
    17.40-19.40 – Atletism, Semifinale                                              TVR HD
    18.30-21.30 – Box M/F, Calificări                                                 TVR HD
    18.40-20.40 – Lupte libere M/F, Finale                                        TVR HD

Joi, 27 iunie

    10.00-11.30 – Canoe sprint, Finale                                               TVR 2
    11.00-14.00 – Lupte M/F, Calificări                                              TVR HD
    13.00-16.00 – Gimnstică artistică Masc. Calificări                    TVR 2
    14.00-17.35 – Canoe sprint, Finale                                               TVR HD
    20.45-22.00 – Tenis masă echipe, Calificări                                TVR 3
    21.40-00.40 – Gimn artistică Femninin, Calificări                      TVR 2
    00.00-01.00 – Fotbal pe plajă ELV-ROU (înregistrat)                 TVR3+TVR HD

Vineri, 28 iunie

    10.00-14.00 – Tenis masă echipe                                                 TVR HD
    11.00-13.30 – Lupte greco M/F calificări                                    TVR HD
    14.00-17.30 – Box Semifinale                                                       TVR HD
    18.00-20.30 – Atletism echipe mixt, finale                                  TVR 2
    18.00-20.30 – Lupte greco Semifinale+finale                             TVR 3
    18.30_20.30 –  BOX Semifinale                                                     TVR 3
    20.30-22.00 – Tenis de masă  F/M Semifinale                           TVR HD
    20.30-00.30 – Fotbal plajă, Semifinale                                         TVR 1

Sâmbătă, 29 iunie

    10.00-16.10 -Tenis masă, Feminin echipe, Finale                         TVR 1
    14.00-16.45 – Gimnastică, Finale                                                     TVR 2
    16.00-18.35 – Box, Finale                                                                   TVR HD
    17.00-20.15 – Fotbal plajă, Finale                                                     TVRHD+TVR 1
    17.00-23.10 – Tenis masa M echipe,         Finale                             TVR HD
    19.45-21.15 – Lupte (doar dacă avem sportiv român) Finale        TVR HD

Duminică, 30 iunie

    12.00-15.20 – Box, Finale                                                   TVR HD
    13.00-17.25 – Gimnastică artistică, Finale                      TVR 2
    16.30-18.00 – Lupte, Finale                                                TVR HD+TVR 3
    22.00-00.00 – Ceremonia de închidere                             TVR 2

 

Ți-a plăcut acest articol? Dă-ne LIKE pe Facebook.

Articole similare