Homepage  / Recomandări

PRIMERA DIVISION: Cine transmite Real Madrid – FC Barcelona, un nou episod din „El Clasico”

de Tavi Cojocaru,

„El Clasico” Real Madrid – FC Barcelona a ajuns la episodul cu numărul 258 (doar meciuri oficiale). Duelul este programat sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 22:00, și va fi transmis de Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

Barcelona este lider în Primera Division, cu 27 de puncte din 10 etape, iar Real o urmează, cu 24 de puncte.

Vinicius jr, ce show în Liga Campionilor

Madrilenii au făcut show într-o repriză în ultimul meci, cu Borussia Dortmund, din Liga Campionilor. După un șocant 0-2 la pauză, „albii” au „demolat” gruparea din Dortmund în doar 45 de minute, scor final 5-2. Brazilianul Vinicius jr, aproape sigur viitorul câștigător al Balonului de Aur, a fost sclipitor, a marcat 3 goluri. Vinicius jr este și ultimul jucător care a reușit un hattrick într-un „El Clasico”, chiar la începutul anului, în Real – Barcelona 4-1, contând pentru Supercupa Spaniei.

Catalanii au făcut și ei spectacol total în Liga Campionilor. Au distrus-o pe Bayern Munchen cu un neașteptat 4-1. Iar moralul elevilor lui Hansi Flick e la cote maxime. Barcelona, sub conducerea neamțului Hansi Flick, a strălucit. Mai ales atacul format din Raphinha, Robert Lewandowski și Lamine Yamal.

Cifrele „El Clasico”

Cifrele care dau culoare lui „El Clasico” sunt incredibile. Real Madrid are 105 trofee în palmares (cele mai strălucitoare sunt cele 15 Ligi ale Campionilor și 36 de titluri ale Spaniei). Barcelona are „doar” 99 de trofee (5 Ligi ale Campionilor și 27 de titluri). Dintre cele 257 de meciuri oficiale directe, Real s-a impus de 105 ori, catalanii au fix 100 de succese, iar 52 de partide s-au terminat la egalitate. Dacă luăm în considerare și amicalele, s-a ajuns la episodul 301.

Cifrele individuale

Real Madrid are jucători care costă, în total, 1,36 miliarde de euro! Doar Vinicius este cotat la 200 de milioane, urmat de Mbappe și de Bellingham, ambii cotați la „doar” 180 de milioane! Valverde (130) și Rodrygo (110) nu prin podiumul! După Dani Carvajal și Alaba, mai vechi accidentați, pe lista indisponibililor s-ar putea adăuga și Rodrygo, lovit la tendon la meciul cu Borussia.

Barcelona are o cotă de piață cumulată de 944 de milioane de euro. „Perla coroanei” este puștiul Lamine Yamal, cotat la 150 de milioane de euro. Juan Laporta, președintele clubului, a dezvăluit recent că a refuzat o ofertă de 250 de milioane de euro venită pentru puștiul de doar 17 ani.