Urmareste-ne pe
TV Mania

Tot ce merită să știi despre televiziune

Gopo 2019

Premiile Gopo 2020: peste 90 de producții în competiția pentru nominalizări

22 January 2020

91 de filme românești, lansate în cinematografe sau festivaluri naționale și internaționale în 2019, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 14-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompensează și celebrează realizările anuale ale cinematografiei românești.

 

22 de titluri de lungmetraj se regăsesc pe lista propusă pentru nominalizări, printre acestea numărându-se filme de debut, cum sunt Monștri. (r. Marius Olteanu), Mo (r. Radu Dragomir), Touch Me Not (r. Adina Pintilie), Maria, Regina României (r. Alexis Sweet Cahil), Să nu ucizi (r. Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga), pelicule semnate de regizori aflați la al doilea film, ca Arest (r. Andrei Cohn), Cap și Pajură (r. Nicolae Constantin Tănase), filme ale unor ale unor regizori consacrați, precum La Gomera (r. Corneliu Porumboiu), Parking (r. Tudor Giurgiu), Heidi (r. Cătălin Mitulescu), Călătoria fantastică a Maronei (r. Anca Damian) și Cardinalul (r. Nicolae Mărgineanu), dar titluri cu un răsunător succes la box-office, ca 5Gang – Un altfel de Crăciun (r. Matei Dima) și Oh, Ramona (r. Cristina Jacob). 

 

Creativ (r. Ioana Grigore), Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu și Mona Nicoară), Emigrant Blues: un roadmovie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan și Claudiu Mitcu), Guvernul copiilor (r. Ioana Mischie),  Jurnalul familiei-Escu (r. Șerban Georgescu) sau Timebox (r. Nora Agapi) sunt doar o parte dintre cele 14 producții înscrise la categoria documentar.

 

La categoria de scurtmetraj au fost înscrise 55 de filme, dintre care menționăm: Afganistanii (r. Adrian Silișteanu), Bilet de iertare (r. Alina Șerban), Celed (r. Anghel Damian), Extrasezon (r. Ioachim Stroe), Havana Cuba (r. Andrei Huțuleac), Joc! (r. Andreea Vălean), Opinci (r. Anton și Damian Groves), Patul lui Procust (r. Andrian Împărățel), Romanian Tradition (r. Pavel Bartoș), Te distrezi? (r. Flavia Negoescu și Cătălin Moise), Trofeul Tinereții (r. Răzvan Oprescu) sau Washington (r. Gabriel Achim). 

 

Juriul de preselecție, care va stabili nominalizările pentru toate categoriile, a fost desemnat de către board-ul consultativ al Gopo și este alcătuit din 11 profesioniști din domeniul cinematografic: Bogdan Mustață (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chișu (regizor și producător), Diana Cavallioti (actriță), George Dăscălescu (director de imagine), alături de criticii și jurnaliștii de film Alin Ludu Dumbravă, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima și Manuela Cernat. 

 

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo vor fi stabilite în luna februarie. După anunţul nominalizărilor, peste 600 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011. 

 

Gala Premiilor Gopo 2020 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al CinematografieiTeatrului Național București și Babel Communications.

 

FILMELE CARE INTRĂ ÎN CURSA PENTRU NOMINALIZĂRI LA PREMIILE GOPO 2020

 

LUNGMETRAJ FICȚIUNE:

AREST regia: Andrei Cohn

CAP ȘI PAJURĂ regia: Nicolae Constantin Tănase

CARDINALUL regia: Nicolae Mărgineanu

CĂLĂTORIA FANTASTICĂ A MARONEI regia: Anca Damian

CĂRTURAN regia: Liviu Săndulescu

EPAVA regia: Corneliu Gheorghiță

FACI SAU TACI regia: Iura Luncaşu

HEIDI regia: Cătălin Mitulescu

ÎNTRE CHIN ȘI AMIN regia: Toma Enache

LA GOMERA regia: Corneliu Porumboiu

LARA. ARIBELLE ȘI MÂNA DESTINULUI regia: Ciprian Ioan Iacob

MARIA, REGINA ROMÂNIEI regia: Alexis Sweet Cahill

MO regia: Radu Dragomir

MONȘTRI. regia: Marius Olteanu

OH, RAMONA! regia: Cristina Jacob

PARKING regia: Tudor Giurgiu

PISICA VERDE regia: Constantinescu Narcis

SĂ NU UCIZI regia: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga

TOUCH ME NOT regia: Adina Pintilie

VALEA ORBILOR regia: Ioan Ionescu

ZAVERA regia: Andrei Gruzsniczki

5GANG – UN ALTFEL DE CRĂCIUN regia: Matei Dima

 

DOCUMENTAR:

BUCOVINA ȚARA OAMENILOR FAGI regia: Florin Kevorkian

CASA CU LACĂT regia: Diana Gavra

COMOARA NAIVĂ regia: Copel Moscu

CREATIV regia: Ioana Grigore

DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE regia: Dana Bunescu, Mona Nicoară

EMIGRANT BLUES: UN ROAD MOVIE ÎN 2 ½ CAPITOLE regia: Mihai Mincan, Claudiu Mitcu

FATA DIN AUR regia: Denisa Morariu-Tamaș, Robe Adrian

GUVERNUL COPIILOR regia: Ioana Mischie 

JURNALUL FAMILIEI -ESCU regia: Șerban Georgescu

OMUL CARE A VRUT SĂ FIE LIBER regia: Mihai Mincan, George Chiper Lillemark

PROFU regia: Alex Brendea

REBELI PENTRU O CAUZĂ regia: Dobrivoie Kerpenisan

SCRISOARE CĂTRE UN PRIETEN ȘI ÎNAPOI CĂTRE ȚARĂ – MANIFEST regia: Cornel Mihalache

TIMEBOX regia: Nora Agapi

 

SCURTMETRAJ:

(IN) RETURN regia: Ioniță Iulia-Petronela

A LOVE STORY regia: Andrei Olănescu

AFGANISTANII regia: Adrian Silișteanu

ALGE regia: Alma Buhagiar

AM UN CORP DE ÎMPRUMUT regia: Carina Dasoveanu

AMERICA regia: Horia Cucuta si George ve Gänæaard

AUTOGRAF regia: Andrei A. Popescu

BAR MITZVAH regia: Paul Berenstain

BILET DE IERTARE regia: Alina Șerban

 

BLUE BOY regia: Manuel Abramovich

CAMERA OBSCURĂ regia: Andrei Olănescu

CAPRA CU TREI IEZI regia: Victor Canache

CELED regia: Anghel Damian

CONTRAINDICAȚII regia: Lucia Chicoș

CUFĂRUL LUI EMINESCU regia: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis

DESPRE CE NAIBA SĂ SCRIU? regia: Matei Monoranu

DESPRE VIAȚĂ, IUBIRE, CHIFTELE ȘI TOT RESTUL… regia: Carina Dasoveanu

DOINA regia: Pavel Brăila

DUMNEZEU MAMA regia: Mihai Ghiță

DUNGI regia: Ioana-Cristina Costandache

EL IUBEȘTE OCHII MEI regia: Enxhi Rista

EXTRASEZON regia: Ioachim Stroe

FB regia: Apostol Valentin Ionuț

FIRUL ROȘU regia: Alexandra Fușcaș

HAI SĂ DANSĂM regia: Theodor Ioniță

HAVANA CUBA regia: Andrei Huțuleac

HELLEN regia: Claudia Alexandru

INTERVIU regia: Sorin Tănase

ÎNVIEREA DOMNULUI CONSTANTIN regia: Cornel Brad

JOC! regia: Andreea Vălean

LUMI PARALELE regia: Andrei Tache Codreanu

MENS SANA regia: Carina Dasoveanu

MUNCA NOASTRĂ CEA DE TOATE ZILELE regia: Lucia Chicos

NECUNOSCUȚI regia: Ioachim Stroe

NU E NIMENI ACASĂ regia: Andrei Udișteanu

NU TRAGE PERDEAUA regia: Andrei Florescu

OPINCI regia: Anton Groves, Damian Groves

PATUL LUI PROCUST regia: Andrian Împărățel

PENDULUM regia: Ioana Mischie

PREA TÂRZIU regia: Frunza Roland

PROASPĂT regia: Elena Smîntînă

ROMANIAN TRADITION regia: Pavel Bartoș

SILVIA regia: Codrin Vasile

SPERANȚA regia: Sandra Rad

SPRE NOAPTE regia: Sergiu Zorger

TE DISTREZI? regia: Flavia Negoescu, Cătălin Moise

TEMPTATION regia: Laura Lăzărescu-Thois

THE POISON CHILD regia: Mick Davis

TROFEUL TINEREȚII regia: Răzvan Oprescu

TURNUL DIN PISA regia: Bogdan Ilieșiu

ULTIMUL DRUM SPRE MARE regia: Adi Voicu

ULTIMUL PREOT regia: Alma Buhagiar

UNDEVA ÎN MOLDOVA regia: Ligia Ciornei

VÂNĂTOARE DE HIPOPOTAMI ȘI CROCODIL regia: Germain Kanda

WASHINGTON regia: Gabriel Achim

 

Ți-a plăcut acest articol? Dă-ne LIKE pe Facebook.

Articole similare