Homepage  / Vedete străine

Keanu Reeves a debutat ca pilot profesionist la Indianapolis Motor Speedway. Ce i s-a întâmplat actorului din „Matrix”

de Redactia Tvmania,

Cunoscutul actor Keanu Reeves a făcut o tranziție fascinantă către lumea curselor auto, debutând ca pilot profesionist la Indianapolis Motor Speedway în cadrul Toyota GR Cup. Această serie de curse atrage mulți iubitori de mașini și a oferit starului o nouă platformă pentru a-și demonstra abilitățile.

Actorul din „Matrix” a participat la cursele de sâmbătă, 5 octombrie, și duminică, 6 octombrie, la Indianapolis Motor Speedway. Competiția a fost acerbă, cu un total de 33 de concurenți, iar Keanu Reeves a reușit să se claseze pe locul 25 în prima cursă de sâmbătă.

După ce sâmbătă s-a clasat pe locul 25, ziua următoare, duminică, actorul a ocupat locul 24 la Indianapolis Motor Speedway, scrie CNN. Debutul său în curse nu a fost lipsit de provocări. În cursa de sâmbătă, la jumătatea celor 45 de minute, Keanu a ajuns în iarbă, dar și-a demonstrat abilitățile de șofer evitând o coliziune.

Actorul a scăpat nevătămat și a reintrat în cursă după un moment dificil sâmbătă. La volanul vehiculului BRZRKR nr. 92, o referință la cartea sa „The Book of Elsewhere”, scrisă împreună cu China Mieville și lansată în iulie, Keanu și-a demonstrat din nou curajul și îndemânarea.

Pe parcursul cursei de sâmbătă, Reeves a avut alături pe Cody Jones, vedeta din „Dude Perfect”, ca și coechipier. În urmă cu 15 ani, Keanu a concurat și câștigat cursa dedicată celebrităților de la Long Beach Toyota Grand Prix.

Keanu Reeves, celebrul pentru rolul său ca Jack Traven în „Speed”, va participa marți, 8 octombrie, la Los Angeles la o proiecție specială a filmului de acțiune, marcând trei decenii de la lansare. Alături de el, la eveniment va fi prezentă și Sandra Bullock.

Sursa foto: Hepta