; s
Urmareste-ne pe
TV Mania

Tot ce merită să știi despre televiziune

Bafta

BAFTA 2021: Lista completă a nominalizărilor

13 March 2021

Criticată anul trecut că a exclus din competiție regizoarele și că nu a demonstrat suficientă diversitate, Academia de Film Britanică s-a străduit anul acesta să echilibreze situația, favorizând inclusiv producțiile independente și numele mai puțin sonore.

Ce vom vedea, deci, la ceremonia care se va desfășura pe 11 aprilie la Royal Albert Hall din Londra? Competiția se anunță cu atât mai palpitantă, cu cât România se află printre nominalizați în acest an, la categoria cel mai bun film documentar, cu pelicula „Colectiv' (2019), în regia lui Alexander Nanau. Documentarul realizat de regizorul român despre tragedia din clubul bucureștean Colectiv se află deja pe listele scurte pentru nominalizările la premiile Oscar – ediția 2021, la categoriile documentar și cel mai bun film internațional, conform Deadline.com. 

 

Printre actorii și producțiile nominalizate la cea de-a 74-a ediție a premiilor BAFTA se află:

 

Cel mai bun film:

 

  • „The Father'
  • „The Mauritanian'
  • „Nomadland'
  • „Promising Young Woman'
  • „Procesul celor șapte din Chicago'

Cel mai bun film britanic

  • „Calm With Horses'
  • „Situl'
  • „The Father'
  • „His House'
  • „Limbo'
  • „The Mauritanian'
  • „Mogul Mowgli'
  • „Promising Young Woman'
  • „Rocks'
  • „Saint Maud'

 

Cea mai bună actriță în rol principal 

  • Bukky Bakray – „Rocks'
  • Radha Blank – „The Forty-Year-Old Version'
  • Vanessa Kirby – „Frânturi de femeie'
  • Frances McDormand – „Nomadland'
  • Wunmi Mosaku – „His House'
  • Alfre Woodard – „Clemency'

 

Cel mai bun actor în rol principal

  • Riz Ahmed – „Sound of Metal'
  • Chadwick Boseman – „Ma Rainey'
  • Sir Anthony Hopkins – „The Father'
  • Mads Mikkelsen – „Another Round'
  • Tahar Rahim – „The Mauritanian'

 

Cea mai bună actriță în rol secundar

  • Niamh Algar – „Calm With Horses'
  • Kosar Ali – „Rocks'
  • Maria Bakalova – „Borat Subsequent Moviefilm'
  • Dominique Fishback – „Judas and the Black Messiah'
  • Ashley Madekwe – „County Lines'
  • Yuh-Jung Youn – „Minari'

 

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Daniel Kaluuya – „Judas and the Black Messiah'
  • Barry Keoghan – „Calm With Horses'
  • Alan Kim – „Minari'
  • Leslie Odom Jr. – „One Night In Miami'
  • Clarke Peters – „Da 5 Bloods'
  • Paul Raci – „Sound of Metal'

 

Cel mai bun regizor

  • „Another Round' – Thomas Vinterberg
  • „Babyteeth: Prima iubire' – Shannon Murphy
  • „Minari' – Lee Isaac Chung
  • „Nomadland' – Chloé Zhao
  • „Quo Vadis, Aida?' – Jasmila Žbanić
  • „Rocks' – Sarah Gavron

 

Premiul publicului pentru cea mai bună tânără speranță

  • Kingsley Ben-Adir
  • Morfydd Clark
  • Bukky Bakray
  • Ṣọpẹ́ Dìrísù
  • Conrad Khan

 

Cel mai bun debut al unui scenarist/ regizor/ producător britanic

  • „His House' – Remi Weekes (scenarist/ regizor)
  • „Limbo' – Ben Sharrock (scenarist/ regizor), Irune Gurtubai (producător)
  • „Moffie' – Jack Sidey (scenarist/ regizor)
  • „Rocks' – Theresa Ikoko, Claire Wilson (scenariste)
  • „Saint Maud' – Rose Glass (scenarist/ regizor), Oliver Kassman (producător)

 

Cel mai bun film într-o altă limbă decât engleza

  • „Another Round'
  • „Dear Comrades!'
  • „Mizerabilii'
  • „Minari'
  • „Quo Vadis, Aida?'

 

Cel mai bun documentar

  • „Colectiv'
  • „David Attenborough: O viață pe planeta noastră'
  • „The Dissident'
  • „Înțelepciunea caracatiței'
  • „Dilema socială'

 

Cel mai bun lungmetraj de animație

  • „Onward'
  • „Soul'
  • „Wolfwalkers'

 

Cel mai bun scenariu original

  • „Another Round' – Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
  • „Mank' – Jack Fincher
  • „Promising Young Woman' – Emerald Fennell
  • „Rocks' – Theresa Ikoko, Claire Wilson
  • „Procesul celor șapte din Chicago' – Aaron Sorkin

 

Cel mai bun scenariu adaptat

  • „Situl' – Moira Buffini
  • „The Father' – Christopher Hampton, Florian Zeller
  • „The Mauritanian' – Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven
  • „Nomadland' – Chloé Zhao
  • „The White Tiger' – Ramin Bahrani

 

Cea mai bună coloană sonoră

  • „Mank – Trent Reznor, Atticus Ross
  • „Minari – Emile Mosseri
  • „Noutăți din lumea largă' – James Newton Howard
  • „Promising Young Woman' – Anthony Willis
  • „Soul' – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

 

Cea mai bună imagine

  • „Judas and the Black Messiah' – Sean Bobbitt
  • „Mank' – Erik Messerschmidt
  • „The Mauritanian' – Alwin H Küchler
  • „Noutăți din lumea largă' – Dariusz Wolski
  • „Nomadland' – Joshua James Richards

 

Cele mai bune costume

  • „Ammonite' – Michael O’Connor
  • „Situl' – Alice Babidge
  • „Emma' – Alexandra Byrne
  • „Ma Rainey' – Ann Roth
  • „Mank' – Trish Summerville

 

Cel mai bun montaj

  • „The Father' – Yorgos Lamprinos
  • „Nomadland' – Chloé Zhao
  • „Promising Young Woman' – Frédéric Thoraval
  • „Sound of Metal' – Mikkel EG Nielsen
  • „Procesul celor șapte din Chicago' – Alan Baumgarten

 

Cea mai bună scenografie

  • „Situl' – Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
  • „The Father' – Peter Francis, Cathy Featherstone
  • „Mank' – Donald Graham Burt, Jan Pascale
  • „Noutăți din lumea largă' – David Crank, Elizabeth Keenan
  • „Rebecca' – Sarah Greenwood, Katie Spencer

 

Cel mai bun machiaj / coafură

  • „The Dig' – Jenny Shircore
  • „Elegia celor bătuți de soartă' – Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle
  • „Ma Rainey' – Matiki Anoff, Larry M Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal
  • „Mank' – Kimberley Spiteri, Gigi Williams
  • „Pinocchio' – Mark Coulier

Cel mai bun sunet

  • „Greyhound' – nominees TBC
  • „Noutăți din lumea largă' – Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney
  • „Nomadland' – Sergio Diaz, Zach Seivers, M Wolf Snyder
  • „Soul' – Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker
  • „Sound of Metal' – Jamie Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortes, Michelle Couttolenc

 

Cele mai bune efecte vizuale

  • „Greyhound' – Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt
  • „Cerul de la miezul nopții' – Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins
  • „Mulan' – Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury
  • „The One and Only Ivan' – Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher
  • „Tenet' – Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley

Cea mai bună regie de casting

  • „Calm With Horses' – Shaheen Baig
  • „Judas and the Black Messiah' – Alexa L Fogel
  • „Minari' – Julia Kim
  • „Promising Young Woman' – Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu
  • „Rocks' – Lucy Pardee

Cel mai bun scurt-metraj britanic

  • „Eyelash'
  • „Lizard'
  • „Lucky Break'
  • „Miss Curvy'
  • „The Present'

Cel mai bun scurt-metraj de animație

  • „The Fire Next Time'
  • „The Owl and the Pussycat'
  • „The Song of A Lost Boy'
Citește și
Ți-a plăcut acest articol? Dă-ne LIKE pe Facebook.

Articole similare